×
×
HABERLER
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı Üniversitemiz Öğrencileriyle Buluştu
HIZLI ERİŞİM

HABERLER
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı Üniversitemiz Öğrencileriyle Buluştu

Şehir şehir dolaşarak uzay yolculuğuna dair deneyimlerini aktaran Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın şimdiki durağı Kayseri oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü iş birliğinde düzenlenen etkinlik kapsamında Gezeravcı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile birlikte Erciyes Kültür Merkezi'nde Üniversitemiz öğrencileriyle buluştu; bilgi, gözlem ve tecrübelerini öğrencilerle paylaştı.

Üniversitemiz ev sahipliğindeki “Gençler Buluşuyor, Gençlik Buluşuyor” adlı etkinlikte konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Kayseri’de bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirterek, gençlere şu sözlerle seslendi: “Sizler milli teknoloji hamlesinin sahibisiniz. Biz Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sürdürdüğümüz milli teknoloji hamlesi yolculuğunda hayata geçirdiğimiz her programda, her projede, işin kalbine, merkezine, her daim Türk gençliğini Teknofest kuşağına yerleştiriyoruz. Çünkü inanıyoruz ki; Türk gençliğinin önündeki engel kaldırılırsa, bizler onların yanında olursak, alanında dünyanın en iyi işlerini başarabilecek kabiliyete ve yetkinliğe sahiptir. Türk gençleri bunu ispat ettiler. Son 22 yılda milli teknoloji hamlesinde elde ettiği kazanımlar, Türkiye’nin kritik teknolojilerini kendi imkânlarıyla geliştirebilen, üretebilen ve dünyaya ihraç edebilen bir ülke olma yolcuğu hep sizler gibi genç insanların sayesinde oldu. Bu gerçekten çok değerli. Çünkü dünyayı yenilikçi teknolojiler dönüştürüyor” dedi.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri’ye geldiği için, gençlere çok güzel bir sürpriz yaparak Alper Gezeravcı’yı getirdiği için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’a teşekkür ederek, “2 ay önce biz mutlu mesut yaşıyor, çalışmalarımıza devam ediyorduk. Birden sizin Alper Gezeravcı’yı uzaya yollamanızla beraber gündemimize yeniden evren, galaksi, ışık hızı gibi kavramlar girdi. O günden beri uzayla ilgili tekrar tekrar düşünüyoruz. Dönüşten 41 – 42 gün sonra burada olmanız bizim için çok kıymetli. Bu nedenle çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin Bakan Kacır’dan bir isteği olduğunu dile getiren Vali Çiçek’in, “Kayseri’ye Teknofest istiyoruz” sözleri katılımcılardan büyük alkış aldı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın Gezeravcı’ya esprili bir dille “Hava nasıl oralarda?” sorusunu yöneltmesi, salonda keyifli dakikalar yaşanmasına neden oldu.

Rektörümüz Prof. Dr. Fatih Altun ise Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’yı Üniversitemizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Erciyes Üniversitesi olarak biz her zaman Ülkemizin gelişimine katkıda bulunmak için faaliyet gösteren ve saygın üniversiteler arasında yer almayı hedef edinmiş bir üniversiteyiz. Sayın Bakanımızın desteğiyle Erciyes Üniversitesi Teknopark olarak son derece etkin araştırmalar yapmaktayız. Tekno Geliştirme Bölgesi 1 olarak biz 300’e yakın firmayla gelişimini tamamlamış olup, Tekno Geliştirme Bölgesi 2’de de faaliyetlerimizi devam ettirmekteyiz. Özellikle inşaat faaliyetlerinde ciddi bir mesafe almış durumdayız. Ben desteklerinden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’a teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Öğrencilerin sabırsızlıkla beklediği an gelip Gezeravcı sahneye çıktığında öğrenciler tarafından coşkuyla karşılandı.

Öğrencilerle sohbet edip onlara çeşitli tavsiyelerde bulunan Gezeravcı, uzay hakkında merak edilen soruları da cevapladı.
22 Mart 2024 Cuma
Toplam 0 görüntüleme
DİĞER HABERLER